Człowiek funkcjonuje tak, jak mu na to pozwalają warunki społeczne oraz osobiste. Dlatego bardzo wiele osób nie radzi sobie z problemami, które piętrzą się szybko i bardzo często. Jeden stanie się przez to silniejszy, drugi zaś wpadnie w silną depresję, z której sam już raczej nie wyjdzie.

Czy depresję leczy psychiatra?

Bez wątpienia jest bardzo potrzebny i w przypadku dość silnej depresji, wręcz niezbędny. Dlatego tak jest, ponieważ zwykle człowiek jak trafia do lekarza, to jest w takim stanie, że na początek potrzebuje leków, żeby zapanować nad niekontrolowanym płaczem, strachem czy apatią. Pierwszy wywiad przeprowadza psycholog, ponieważ to on decyduje, czy dana osoba potrzebuje leczenia farmakologicznego, czy wystarczy psychoterapia. Psychiatra Tomasz Woźniak z pewnością rozwiąże każdy problem.

Czyli, do czego w depresji potrzebny jest psychiatra?

Z pewnością przez spory czas osoba z depresją potrzebuje leczenia farmakologicznego i tego nie zrobi psychoterapeuta czy psycholog, lecz niezbędny jest psychiatra. Jest to w sytuacji, gdy depresja jest już bardzo zaawansowana. Oczywiście lekarz może również rozmawiać z pacjentem i dojść do problemu, i często tak robi, jednak w przypadku, gdy chodzi o psychoterapię, raczej nie o jej nie prowadzi. Nadzoruje jednak leczenie i wdraża farmakologię, gdy zachodzi taka potrzeba.

Depresja to choroba bardzo niebezpieczna, ponieważ zaczyna się stopniowo. Na początku jest to zniechęcenie, potem zaczynają się obawy, człowiek zaczyna zastanawiać się nad życiem i jego celowością. W tym czasie można i powinno się już zaczynać pomagać chorej osobie. W przypadku, gdy człowiek zaczyna bać się wszystkiego, przestaje widzieć sens w życiu, wówczas potrzebny jest już psychiatra, który zacznie leczenie farmakologiczne, niezbędne w tym przypadku. Kolejny etap, czyli psychoterapia wdrażany jest dopiero wówczas, gdy psychika osoby chorej jest ustabilizowana lekami.